BJR Government Degree College welcomes its first year students.

GOVERNING BODY 2017-18

Sl. No

Name

Designation

1

Smt. A. Vani Prasad, I.A.S.,
Commissioner,
Commissionerate of Collegiate Education, Hyderabad. T.S.
Chairperson

2

Dr. Naresh Chandra,
Former Pro Vice-Chancellor,
University of Mumbai,
Principal, Birla College, Kalyan (W), Mumbai.
UGC Nominee

3

Prof. K. Arjun Rao,
Dean,
College Development Council,
Osmania University, Hyderabad, T.S.
University Nominee

4

Dr. C. Manjulatha,
Principal,
Govt. City College (A), Hyderabad, T.S.
Member – Secretary

5

Smt. G. Sukanya,
Vice-Principal,
Govt. City College (A), Hyderabad, T.S.
Member

6

Sri. S.V. Bhatt (Alumnus),
Professional
State Government Nominee

7

Sri. Ashwini Subba Rao,
Industrialist,
Hyderabad.
State Government Nominee

8

Sri. B. Kanaka Chary,
Academic Guidance Officer,
Commissionerate of Collegeiate Education,
Hyderbaad, T.S.
Nominated by the Principal

9

Prof. Purushottam Reddy,
Educationist,
Hyderabad.
Nominated by the Principal

10

Prof. J. Siva Kumar (Alumnus)
Educationist,
Hyderabad.
Nominated by the Principal

11

Smt. G. Sukanya,
Assoc. Professor,
Dept. of Telugu, Govt. City College (A),
Hyderabad, T.S.
Teacher, (nominated by the Principal)

12

Dr. N. C. Sowjanya,
UGC Coordinator,
Assist. Professor,
Dept. of Botany, Govt. City College (A),
Hyderabad, T.S.
Teacher (nominated by the Principal)

13

Smt. B. Suchitra Singh,
Assistant Professor of English,
Govt. City College, Hyderabad
Teacher (nominated by the Principal)

 

Sl.No
Name Of The Principal
From
To
1.
Sri S.M. Azam Jung
1920
1941
2.
Sri Ahmed Hussain Khan
1942
1946
3
Sri Syed Hussain Zaheer
1947
1948
4.
Dr N. Ramlal
1949
1955
5.
Sri D.R. Toorky
1955
1956
6.
Sri Ghiasuddin Ahmed
1956
1961
7.
Sri I. Sita Rama Rao
1962
1964
8.
Sri G. Gopalakrishna
01-04-1964
14-10-1965
9.
Dr B. Madhava Reddy (FAC)
15-10-1965
09-03-1966
10.
Sri P. Rosayya
10-03-1966
12-09-1967
11.
Sri B. Narasimha Rao (FAC)
13-09-1967
31-01-1968
12.
Smt Saradabai Venkataswamy
01-02-1968
29-07-1970
13.
Ms B.T. Ashlesha
30-07-1970
17-02-1971
14.
Sri T.V. Narayana
20-02-1971
25-05-1972
15.
Dr B. Madhava Reddy
14-06-1972
22-01-1975
16.
Dr S. Laxman Rao
23-01-1975
17-07-1976
17.
Sri V. Kondal Rao
18-07-1976
05-11-1977
18.
Dr K.S.L. Narsimha Chary (FAC)
06-11-1977
23-05-1978
19.
Sri N. Krishna Murthy
24-05-1978
29-02-1980
20.
Sri D. Nateshan
26-03-1980
11-06-1984
21.
Sri V. Krishna Murthy (FAC)
12-06-1984
21-05-1985
22.
Sri D. Nateshan
22-05-1985
16-01-1986
23.
Sri P. Venkateshwara Rao (FAC)
17-01-1986
01-07-1986
24.
Sri A.L. Narayana Rao
02-07-1986
22-08-1991
25.
Sri I. Venkataswamy
23-08-1991
31-12-1994
26.
Dr Abdur Razaak
16-02-1995
21-05-1996
27.
Smt M.J. Sarojamma
22-05-1996
30-04-1998
28.
Dr T. Rukmini Devi
01-05-1998
30-06-2002
29.
Sri P.N.   Sitaraman (FAC)
01-07-2002
01-08-2002
30.
Dr D. Vijaya Prasad
02-08-2002
22-03-2005
31.
Dr C.A.L. Kameswari (FAC)
23-03-2005
31-10-2005
32.
Sri K.T.G.Ramanuja Charyulu (FAC)
01-11-2005
14-12-2005
33.
Sri K. Ram Mohan (FAC)
15-12-2005
20-04-2007
34.
Sri K. Ram Mohan
21-04-2007
30-06-2008
35.
Sri.K.V.L.N.S.Sarma
01-07-2008
30-04-2011
36.
Sri.Dr.Divakara Chary
01-05-2011
15-06-2011
37.
Sri.Dr C.S.N. Sarma
16-06-2011
31-01-2013
38.
Dr.P.Renuka(FAC)
01-02-2013
07-05-2013
39.
Dr. C. Manjulatha (M.A,M.Phil, Ph.D)
08-05-2013
Till Date

 

PUBLIC PARTICIPATION

As a part of the government policy, in order to ensure local community participation and strengthen the parent’s involvement in college affairs without interfering with the rules and regulations of functions, the following College Planning and Development Council (CPDC) has been constituted. Prominent members of the public are also involved.
CPDC for the year 2015-16

Sl.No

Name

Category

Position

( Number & address)

1. 
Dr.C. Manjulatha Principal President 24521182
Principal, Govt. City College, Hyderabad.
2. 
Sri.G. Sukanya Assoc. Professor in Telugu Secretary 24521182
Govt. City College, Hyderabad
3. 
Prof K.L. Rajanna Professor Member Chemistry,
Osmania University,
Hyderabad.
4. 
  Principal Member IPDGDC, Hyd
5. 
Sri. Azeem Osman Executive Engineer (R & B) Member South Building Division
Hyathnagar, Hyd.
6. 
Sri S. Anand Rao Parent Member 17-1-391/T/A
Sreehari gutta
Ph:9441250298
7. 
Sri.Kalidas Chari Parent Member 23-5-861/7/8
Rajpal Nagar,
Shalibanda
8. 
Smt. G.Hema Latha Parent Member 16-2-836/D/6/1
Madhavanagar
Saidabad,Hyd.
9. 
Sri M. Janardhan Reddy Alumni Member # 3-4-520,
Flat No: 403, Pragathi Pride APts., Barkatpura, Hyderabad-27
10. 
Sri  Somanchi Charted Accountant Member 307,Taramandal Complex, Saifabad,Hyd. Ph: 23241362

 

COMMITTEES
1 Student Advisory Committee  
  1 Sri. H. Rajesh Kumar Convenor
  2 Sri. M. Anil Kumar Member
  3 Dr. B. Sunitha Padmavathi Member
  4 Sri. S. Ravi Prasad Member
  5 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
       
2 Discipline committee  
  1 Sri. E. Narsinga Rao Convenor
  2 Dr. M. Vani Member
  3 Sri. H. Rajesh Kumar Member
  4 Dr. J. Chinna Babu Member
  5 Smt. P. Jayamma Member
  6 Sri. M. Anil Kumar Member
  7 Sri. S. Ravi Prasad Member
       
3 Controller of Examinations (COE) Committee
  1 Dr. J. Chinna Babu COE
  2 Sri. H. Rajesh Kumar Addnl.COE
  3 Sri. P. Venkateshwara Rao Addnl.COE
       
4 Academic coordination committee  
  1 Sri. P. Venkateshwara Rao Convenor
  2 Smt. V. Srilatha Member
  3 Smt. G. Vijaya Jyothi Member
  4 Smt. P. Jayamma Member
  5 Sri. D. Shravan kumar Member
       
5 Student Relation officer  
    Sri. H. Rajesh Kumar  
       
6 Library committee  
  1 Sri. P. Venkateshwara Rao Convenor
  2 Dr. B. Sunitha Padmavathi Member
  3 Smt. U. Sridevi Member
  4 Smt. B. Anitha Member
  5 Smt. V. Srilatha Member
  6 Smt. P. Jayamma Member
  7 Sri. A. Inna Reddy Member
       
7 UGC Autonomy Grants Committee
  1 Dr. N.C.Sowjanya Convenor
  2 Smt. B. Suchitra Singh Member
  3 Dr. S.E.Naina Vinodini Member
  4 Smt. L. Vishnu Priya Member
  5 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Member
  6 Smt. G. Vijaya Jyothi Member
       
8 Academic council committee  
  1 Sri. M. Anil Kumar Member
  2 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Member
  3 Sri. H. Rajesh Kumar Member
  4 Smt. U. Sridevi Member
       
9 Research Committee  
  1 Dr. J. Chinna Babu Convenor
  2 Dr. S.E.Naina Vinodini Member
  3 Dr. N.C.Sowjanya Member
  4 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
  5 Dr. Y. Venkatewarlu Member
  6 Dr. R. Sreelatha Member
       
10 Project work committee  
  1 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Convenor
  2 Dr. M. Vani Member
  3 Smt. L. Vishnu Priya Member
  4 Sri. M. Anil Kumar Member
  5 Smt. P. Jayamma Member
       
11 CPDC Committee  
  1 Dr. C. Manjulatha Convenor
  2 Smt. G. Sukanya Member
  3 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
  4 Sri. M. Anil Kumar Member
  5 Sri. Ravi Prasad Member
       
12 Internal Quality Assurance Cell  
  1 Dr. J. Chinna Babu Convenor
  2 Smt. B. Suchitra Singh Member
  3 Dr. S.E.Naina Vinodini Member
  4 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
  5 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
       
13 Scholarship committee  
  1 Dr. B. Sunitha Padmavathi Convenor
  2 Smt. V. Srilatha Member
  3 Smt. P. Jayamma Member
  4 Smt. U. Sridevi Member
  5 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
  6 Sri. H. Rajesh Kumar Member
       
14 Tourism spl. Fee committee  
  1 Dr. J. Ratna Prabhakar(B.Com) Convenor
  2 Dr. M. Vani  (B.A) Convenor
  3 Sri. H. Rajesh Kumar Member
  4 Sushma Goddetty Member
  5 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
       
15 Finace Committee  
  1 Dr. J. Chinna Babu Convenor
  2 Smt. G. Sukanya Member
  3 Dr. B. Sunitha Padmavathi Member
  4 Dr. S.E.Naina Vinodini Member
  5 Dr. N.C.Sowjanya Member
       
16 Governing body committee  
  1 Dr. N.C.Sowjanya Convenor
  2 Smt. G. Sukanya Member
  3 Dr. J. Chinna Babu Member
  4 Smt. B. Suchitra Singh Member
  5 Dr. S.E.Naina Vinodini Member
  6 Sri. A. Inna Reddy Member
       
17 Literary committee  
  1 Smt. B. Suchitra Singh Convenor
  2 Smt. P. Jayamma Member
  3 Smt. V. Srilatha Member
  4 Dr. Padmaja Member
  5 Sri. H. Rajesh Kumar Member
       
18 Science Spl. Fee committee  
  1 Dr. Y. Venkatewarlu Convenor
  2 Smt. U. Sridevi Member
  3 Smt. N. Chandana Member
  4 Dr. N.C.Sowjanya Member
  5 Smt. P. Pushpalatha Member
  6 Smt. Suprabha Panda Member
       
19 Office management committee  
  1 Dr. B. Sunitha Padmavathi Convenor
  2 Smt. G. Sushma Member
  3 Smt. P. Jayamma Member
  4 Smt. V. Srilatha Member
       
20 General Special fee committee  
  1 Dr. S.E.Naina Vinodini Convenor
  2 Smt. B. Suchitra Singh Member
  3 Smt. U. Sridevi Member
  4 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
  5 Dr. B. Sunitha Padmavathi Member
  6 Smt. Ch. Vidya Member
       
21 PG Courses committee  
  1 Dr. S.E.Naina Vinodini Convenor
  2 Smt. U. Sridevi Member
  3 Smt. L. Vishnu Priya Member
  4 Smt. P. Pushpalatha Member
  5 Smt. B. Suchitra Singh Member
  6 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
       
22 Audio Visual committee  
  1 Dr. J. Chinna Babu Convenor
  2 Smt. G. Vijaya Jyothi Member
  3 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
  4 Sri. A. Inna Reddy Member
  5 Smt. Ch. Vidya Member
       
23 MANA TV committee  
  1 Smt. Jaya Kagada Convenor
  2 Sri. S. Ravi Prasad Member
  3 Smt. V. Srilatha Member
  4 Dr. B. Sunitha Padmavathi Member
  5 Smt. G. Sushma Member
       
24 Career oriented & Counselling cell  
  1 Sri. P. Venkateshwara Rao Convenor
  2 Smt. N. Chandana Member
  3 Smt. B. Suchitra Singh Member
  4 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
  5 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Member
  6 Smt. L. Vishnu Priya Member
       
25 Health check up committee  
  1 Dr. J. Ratna Prabhakar Convenor
  2 Smt. P. Jayamma Member
  3 Sri. S. Ravi Prasad Member
  4 Smt. Jaya Kagada Member
  5 Sri. E. Narsinga Rao Member
  6 Smt. Ch. Vidya Member
       
26 Science association club  
  1 Dr. S.E.Naina Vinodini Convenor
  2 Dr. N.C.Sowjanya Member
  3 Dr. J. Chinna Babu Member
  4 Smt. G. Vijaya Jyothi Member
  5 Smt. U. Sridevi Member
  6 Sri. A. Inna Reddy Member
  7 Sri. M. Anil Kumar Member
  8 Smt. P. Pushpalatha Member
  9 Dr. Y. Venkatewarlu Member
  10 Smt. B. Anitha Member
  11 Smt. N. Chandana Member
       
27 Cultural committee  
  1 Dr. Padmaja Convenor
  2 Smt. G. Vijaya Jyothi Member
  3 Smt. V. Srilatha Member
  4 Smt. B. Anitha Member
  5 Smt. L. Vishnu Priya Member
  6 Dr. R Sreelatha Member
       
28 Magazine committee  
  1 Smt. G. Sukanya Convenor
  2 Smt. B. Suchitra Singh Member
  3 Smt. V. Srilatha Member
  4 Smt. G. Vijaya Jyothi Member
  5 Smt. B. Anitha Member
  6 Sri. H. Rajesh Kumar Member
29 Games & Sports committee  
  1 Sri. E. Narsinga Rao Convenor
  2 Sri. S. Ravi Prasad Member
       
30 Programme officer NSS Unit-I  
    Dr. J. Ratna Prabhakar  
31 Programme officer NSS Unit-II  
    Sri. M. Anil Kumar  
32 Parent teacher relation committee  
  1 Dr. J. Ratna Prabhakar Convenor
  2 Smt. G. Sukanya Member
  3 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
  4 Smt. P. Pushpalatha Member
  5 Smt. Jaya Kagada Member
       
33 NCC Officer  
    Sri. S. Ravi Prasad  
       
34 Calender Committee  
  1 Smt. P. Pushpalatha Convenor
       
35 ECO club  
  1 Smt. P. Pushpalatha Convenor
  2 Dr. N.C.Sowjanya Member
  3 Dr. Y. Venkatewarlu Member
  5 Dr. R Sreelatha Member
  6 Smt. Suprabha Panda Member
       
36 Red Ribbon club  
  1 Sri. M. Anil Kumar Convenor
  2 Dr. N.C.Sowjanya Member
  3 Smt. P. Pushpalatha Member
  4 Smt. U. Sridevi Member
       
37 Consumer club  
  1 Dr. J. Ratna Prabhakar Convenor
  2 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
  3 Smt. Jaya Kagada Member
       
38 Arts association club  
  1 Dr. M. Vani Convenor
  2 Smt. G. Sukanya Member
  3 Dr. B. Sunitha Padmavathi Member
  4 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
  5 Sri. H. Rajesh Kumar Member
  6 Smt. G. Sushma Member
  7 Dr. Padmaja Member
       
39 Commerce association club  
  1 Dr. J. Ratna Prabhakar Convenor
  2 Smt. Jaya Kagada Member
       
40 Furniture committee  
  1 Sri. P. Venkateshwara Rao Convenor
  2 Sri. H. Rajesh Kumar Member
  3 Sri. A. Inna Reddy Member
  4 Sri. E. Narsinga Rao Member
  5 Sri. M. Anil Kumar Member
       
41 Central purchase committee  
  1 Dr. N.C.Sowjanya Convenor
  2 Smt. G. Sukanya Member
  3 Smt. B. Suchitra Singh Member
  4 Smt. P. Pushpalatha Member
  5 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
       
42 Women empowerment cell  
  1 Smt. B. Suchitra Singh Convenor
  3 Smt. P. Jayamma Member
  4 Smt. G. Sushma Member
  5 Smt. Jaya Kagada Member
  6 Smt. V. Srilatha Member
  7 Smt. N. Chandana Member
  8 Smt. U. Sridevi Member
  9 Smt. L. Vishnu Priya Member
  10 Dr. Padmaja Member
       
43 Value education cell  
  1 Smt. G. Sukanya Convenor
  2 Sri. M. Anil Kumar Member
  3 Smt. N. Chandana Member
  4 Smt. G. Vijaya Jyothi Member
  5 Smt. P. Jayamma Member
  6 Smt. B. Suchitra Singh Member
  7 Dr. J. Chinna Babu Member
  8 Sri. H. Rajesh Kumar Member
       
44 Central attendance committee  
  1 Dr. S.E.Naina Vinodini Convenor
  2 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Member
  3 Dr. B. Sunitha Padmavathi Member
  4 Smt. U. Sridevi Member
  5 Smt. V. Srilatha Member
  6 Dr. J. Chinna Babu Member
  7 Dr. Padmaja Member
       
45 Building committee  
  1 Sri. H. Rajesh Kumar Convenor
  2 Sri. Irfan Member
  3 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
  4 Sri. H. Rajesh Kumar Member
  5 Sri. S. Ravi Prasad Member
  6 Dr. J. Chinna Babu Member
  7 Sri. E. Narsinga Rao Member
       
46 Time table committee  
  1 Dr. Y. Venkateswarlu Convenor
  2 Sri. A. Inna Reddy Member
  3 Sri. M. Anil Kumar Member
  4 Smt. G. Sukanya Member
  5 Smt. L. Vishnu Priya Member
  6 Smt. N. Chandana Member
       
47 Swachabharath committee  
  1 Sri. M. Anil Kumar Convenor
  2 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
  3 Sri. S. Ravi Prasad Member
  4 Dr. N.C.Sowjanya Member
  5 Smt. P. Pushpalatha Member
  6 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Member
  7 Dr. Y. Venkateswarlu Member
       
48 Harithaharam committee  
  1 Sri. M. Anil Kumar Convenor
  2 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
  3 Sri. S. Ravi Prasad Member
  4 Dr. N.C.Sowjanya Member
  5 Smt. P. Pushpalatha Member
  6 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Member
  7 Dr. Y. Venkateswarlu Member
       
49 DCEDRC and DRC Coordinator  
    Sri. A. Inna Reddy Coordinator
       
50 Science and Civilization  
  1 Smt. G. Vijaya Jyothi Convenor
  2 Smt. U. Sridevi Member
  3 Dr. S.E.Naina Vinodini Member
  4 Smt. B. Anitha Member
       
51 Indian Heritage and Culture  
  1 Dr. M. Vani Convenor
  2 Smt. G. Sukanya Member
  3 Smt. G. Sushma Member
  4 Smt. P. Jayamma Member
  5 Dr. Padmaja Member
52 Environmental science committee  
  1 Dr. N.C.Sowjanya Convenor
  3 Smt. P. Pushpalatha Member
  4 Dr. Y. Venkatewarlu Member
  5 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Member
53 Press relation officer  
    Sri. P. Venkateshwara Rao  
54 Fine arts committee  
  1 Smt. P. Jayamma Convenor
  2 Smt. V. Srilatha Member
  3 Smt. B. Suchitra Singh Member
  4 Smt. G. Sukanya Member
  5 Smt. Jaya Kagada Member
  6 Dr. Padmaja Member
       
55 Staff club committee  
  1 Sri. S. Ravi Prasad Convenor
  2 Sri. A. Innareddy Member
  3 Smt. P. Pushpalatha Member
  4 Smt. R. Sreelatha Member
  5 Smt. D. Padmaja Member
  6 Smt. S. Sailaja Member
       
56 TSKC Committee  
  1 Ms. Sushma Goddetty Convenor
  2 Sri. A. Inna Reddy Member
  3 Sri. M. Anil Kumar Member
  4 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
       
57 RUSA Committee  
  1 Sri. P. Venkateshwara Rao Convenor
  2 Dr. J. Chinna Babu Member
  3 Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao Member
  4 Sri. A. Inna Reddy Member
  5 Sri. E. Narsinga Rao Member
       
       
58 Gender Sensitization  
  1 Smt. V. Srilatha Convenor
  2 Dr. Padmaja Member
  3 Smt. Jaya Kagada Member
  4 Sri. M. Anil Kumar Member
       
59 PM YUVA Committee  
  1 Ms. G. Sushma Goddetty Convenor
  2 Sri. M. Anil Kumar Member
  3 Sri. A. Inna Reddy Member
  4 Smt. B. Suchitra Singh Member
  5 Dr. J. Ratna Prabhakar Member
  6 Sri. P. Venkateshwara Rao Member
       
60 Bus pass committee  
    Dr. B. Sunitha Padmavathi B.A. EPP, HPOM
    Dr. M. Vani B.A. HPTTM
    Sri. P. Venkateshwara Rao B.A.EPCA, EMS
    Smt. B. Suchitra Singh M.A. English
    Smt. P. Jayamma I, II B.Com
    Smt. Jaya Kagada III B.Com
    Smt. G. Sukanya B.Com CA
    Smt. Jaya Kagada B.Com T.T.M
    Dr. J. Ratna Prabhakar M.Com
    Smt. G. Vijaya Jyothi B.Sc MPC/TM
    Smt. B. Anitha B.Sc MPC/TM
    Sri. M. Anil Kumar B.Sc MPC/EM
    Smt. N. Chandana B.Sc MPC/EM
    Dr. S.E.Naina Vinodini B.Sc MPE, MSc Physics
    Smt. L. Vishnu Priya B.Sc MPE
    Sri. A. Inna Reddy B.Sc MPCs, MSCs
    Smt. U. Sridevi B.Sc MECs, M.Sc Maths
    Smt. Suprabha Panda B.Sc BZC/TM
    Dr. N.C.Sowjanya B.Sc BZC/EM
    Smt. P. Pushpalatha B.Sc BtZC, MSc Biotech
    Dr. K.L.V. Vara Prasada Rao B.Sc M.B.C
    Dr. Y. Venkatewarlu BtBC, BBC
    Smt. U. Sridevi M.Sc Maths
 

 

Teaching Staff:

DEPT. OF ENGLISH DEPT. OF PHYSICS/ELECTRONICS
1. Smt B. Suchitra Singh 1. Smt. N. Chandana
2.Smt P. Jayamma 2. Dr. S.E. Naina Vinodini
3. Mr. P. Ganesh 3. Dr. J. Chinna babu
4. Ms.P. Rani 4. Sri V. Srinivasa Rao (Cont.)
5. Dr. P. Sridhar 5. Mrs. Kiranmai (Cont.)
DEPT. OF TELUGU 6. V. Suhasini (Cont)
1. Smt G. Sukanya 7. Sri P. Poorna Chander
2. Smt U. Sri Latha 8. Sri. D. Ramesh
3. Sri. S. Ravi Prasad 9. Sri V. Ramesh Kumar
10 .G. Shiva Kumar
DEPT. OF SANSKRIT 11. Sri. E. Sunil
1. Smt. D. Padmaja DEPT. OF CHEMISTRY
DEPT. OF HINDI 1. Smt. G. Vijaya Jyothi
1. Sri. H. Rajesh Kumar 2. Sri M.Anil Kumar
DEPT. OF URDU 3. M.Hari Priya (Cont)
1.. Syeda Najam Unnisa 4. G. Mani Deepa (Cont)
DEPT. OF ARABIC 5. Sri. N.David Wilson(cont)
1. Ayesha Sultana 6. P. Mahesh
DEPT. OF COMMERCE 7. Smt. K,Swapna
1. Dr. J. Ratna Prabhakar 8. K. Satyavathi
2. Smt. Jaya Kagada DEPT. OF BIOCHEMISTRY
3. Smt S. Sailaja (Cont) 1. Ch. Vidya
4. Ms.P.Y.Lalitha Chaitanya (Cont)
5. Iffath Unnisa Begum (Cont) DEPT. OF BOTANY
6. E. Saidulu 1. Dr. N. C. Sowjanya
7.Sri. Mangilal 2.. Dr. K.L.V. VaraPrasada Rao
8. S. Ramakrishna 3. Dr. R. Srilatha
9. B. Satish 3. Sri. R. Chandra Sagar ((Cont)
10. Varsha Kagada 4. Mr. S. Madhu (Cont)
DEPT. F ECONOMICS DEPT. OF MICROBIOLOGY
1. Sri P. Venkateshwar Rao 1. .Mrs.P. Archana Mary (Cont)
2. Smt. G. Sushma 2. Smt. S. Smitha
3. G. Sreedevi
DEPT. OF POLITICAL SCIENCE DEPT. OF ZOOLOGY
1. Farhana Sulthana (Contract) 1. Smt. Suprabha Panda
2. M. Rani 2. Sri. S. Vekanna
DEPT. OF PUBLIC ADMN. 3. Ms. B. Srilatha
1. Sri. B.Sunitha Padmavathy 4. Sri. Shyam
2. Dr. Ch. Laxminarayana DEPT. OF BIOTECHNOLOGY
DEPT. OF HISTORY 1. Miss P. Pushpalatha
1. Dr. M. Vani 2. Dr. Y. Venkateswarlu
2. Smt. K. Padma (Contract) 3.Sri. M. Hemanth Kumar
DEPT. OF TOURISM 4. Ms. Farheen Ayesha Birjees
1. Sri. Ch. Ravindra Babu(Cont.) 5. Smt. Farheen Fatima
DEPT. OF MATHEMATICS 6. Smt. T. Uma Maheshwari
1. Smt. U. Sri Devi DEPT. OF COMPUTER SCIENCE
2. Smt. L. Vishnu Priya 1 .Sri. A. Inna Reddy
3.Sri M. Sudhakar 2. Sri. D. Shravan Kumar
4.Sri B.S Vamsi Krishna 3. Smt. L. Babita Rani
5.Smt. G. Sri Vani 4. Smt. Y. Avanthi
6. Sri. C. Yadaiah Goud 5. Smt. A. Swapna
7. Sri. M. Ashok

Non-Teaching Staff:

OFFICE
1. Sri. R. Ram Kishan Administrative Officer
2. Sri Mohd. Nazimuddin Irfan Superintendent
3. Ch. Mallaiah Senior Assistant
4. Sri. M. Jaffari Senior Assistant
5.Sri. Vimal Kishore Mishra Senior Assistant
6. D. Raja Narendra Junior Assistant
7. E.M. Rajani Junior Assistant
8. M. Satyanarayana Record Assistant
9. B. Krishna Record Assistant
10. M. Satyanarayana Record Assistant
11. Smt Beejan  Office Subordinate
12. V. Shaik Javeed Office Subordinate
13. M. Mallikarjun Office Subordinate
14. B. Satish Kumar Sweeper
15. Dinesh Kumar Scavenger

75total visits,1visits today

Share This